Vítejte na informačním portálu projektu CzechRad

From Czechrad
Jump to navigation Jump to search

Tento informační portál obsahově navazuje na wiki projektu RAMESIS - obsah netýkající se přístrojů Safecast / CzechRad je k dispozici zde v archivu

Centrum pro podporu obyvatelstva pro případ skutečného nebo domnělého vzniku mimořádných jaderných a radiačních událostí (VJ01010116)

je projekt Strategické podpory rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019-2025 (IMPAKT 1) Ministerstva vnitra České republiky.

MV logo.png


Úvod

CzechRad je určen k měření radiace (záření gama). Je vhodný i pro laickou veřejnost a jak doufáme, zvyšuje pocit bezpečí. Spousta lidí si pod pojmem "radiace" vybaví jaderné zbraně, havárie jaderných elektráren apod. ale neví, že existuje i "přírodní radiace", která je součástí našeho prostředí od vzniku planety Země a všechny živé organismy jsou na ni zvyklé. Proto také detektorem nikdy nenaměříte nulu.

Proč může být pro Vás užitečný:

Můžete si snadno sami proměřit pozemky, byt, okolí, obec atd. Lze jím měřit při pěší procházce, na kole, při jízdě v autě apod. Z vlastních dat si můžete vytvořit mapy - přístroj zaznamenává na paměťovou kartu naměřená data vč. polohy a času. Na jedno nabití vydrží přístroj až 1 den měření.

Propagační video přístroje CzechRad na Youtube

Video o přístroji CzechRad na Youtube


K čemu jsou přístroje CzechRad / Safecast určené a k čemu ne?

Přístroje CzechRad a Safecast bGeigie Nano jsou určeny k měření hodnoty dávkového příkonu záření gama. S ohledem na vestavěný GPS modul, záznam dat na SD/microSD kartu a napájení baterií jsou navrženy primárně na měření v terénu (jízda v autě, pěší měření - procházky, výlety ap.). Tyto přístroje se nehodí k měření radonu. Pokud potřebujete měření radonu, informujte se o možnostech měření na webu Radonového programu ČR

Podpora uživatelů CzechRad / Safecast - diskuzní komunita

Naše časové možnosti jsou omezené, s rostoucím počtem přístrojů roste i náročnost na komunikaci s uživateli. Proto jsme zřídili diskuzní komunitu na platformě Discord kde můžete diskutovat i s ostatními uživateli přístrojů a radit si navzájem. Tato diskuze neslouží k řešení žádostí o zapůjčení nebo vrácení přístroje a podobných formalit - ty nadále směřujte na email.

Mobilní měření - detektory CzechRad / Safecast

Jak si z dat vyrobím vlastní mapu?

K tomu doporučujeme využít bezplatně dostupný program QGIS - všechny potřebné informace k jeho instalaci i použití najdete níže:

Obecné informace

Ostatní spolupráce

Reference, zdroje informací

Fotogalerie

Níže zmíněné fotogalerie na platformě Flickr obsahují fotografie v plném rozlišení, pod svobodnou licencí CreativeCommons. Mohou být užitečné, pokud píšete studentskou práci, článek apod. K dispozici jsou i fotografie, jaké běžný uživatel nemá možnost pořídit.