Potenciálně zajímavé lokality pro měření přístrojem Safecast

From Czechrad
Jump to navigation Jump to search

Tato interaktivní mapa (kliknutím na obrázek přejdete na stránku s mapou) obsahuje lokality, na kterých by mohl uživatel naměřit přístrojem Safecast hodnoty nad úrovní běžného radiačního pozadí.

Interaktivní mapa lokalit

Jde o lokality, kde se dříve těžily nebo zpracovávaly radioaktivní suroviny (důlní díla, úpravny, haldy apod.) nebo zde probíhal geologický průzkum týkající se těchto surovin.

V závislosti na typu lokality a způsobu její rekultivace po těžbě nemusí být v některých případech hodnoty dávkového příkonu v daném místě nijak zvýšené - například pokud byl materiál s vyššími obsahy radioaktivních prvků získáván hlubinnou těžbou a důl byl následně zasypán, haldy mohou být již rozvezeny atd.

Důrazně uživatelům doporučujeme měřit pouze v místech veřejně přístupných a respektovat případné zákazy vstupu - jde o Vaše zdraví.

Pokud máte dojem, že nějaká zajímavá lokalita v mapce chybí, napište nám na email ramesis@suro.cz.

Wiki-tip.png INFO:

Pokud byste si chtěli lokality zobrazit jako vrstvu v QGISu, stáhněte si verzi ve formátu GeoPackage zde, pak stačí jen soubor s příkonou gpkg myší přetáhnout do okna QGISu. Vrstva obsahuje barevný styl, při detailnějším přiblížení mapy se zobrazí i popisky s názvy lokalit.


Poznámka:


V důsledku vypnutí služby Google Fusion Tables přestala původní verze interaktivní mapy fungovat. Alternativní řešení využívá GitHub a mapový podklad OpenStreetMap. Mapa se přibližuje i oddaluje pomocí kolečka myši, body blízko u sebe jsou automaticky seskupovány, po kliknutí na skupinu se na danou skupinu přiblíží aby byly vidět jednotlivé body. Kliknutím na bod se zobrazí atributy / informace k danému bodu.


Reference:

Google zítra ukončí Fusion Tables. Máte poslední šanci stáhnout data [aktualizováno], Jakub Čížek, 2. prosince 2019, Živě.cz, dostupné online

Google Fusion Tables to be shut down on December 3, 2019, G Suite Updates, December 11, 2018, dostupné online