Detektor CzechRad - technické parametry

From Czechrad
Jump to navigation Jump to search

Úvod

Detektor CzechRad byl vyvinut jako nástupce / alternativa přístroje Safecast bGeigie Nano, jehož výroba i distribuce byla ukončena a také jako výsledek snahy řešit některé problematické aspekty servisu přístrojů Safecast. Na první pohled se CzechRad od Safecast bGeigie Nano příliš neliší. Pouzdro je stejné - Pelican 1010 Micro Case - z odolného polykarbonátu, prachu a voděodolné. Samotné pouzdro je poměrně dost mechanicky odolné, ale je nutné vzít v úvahu, že zvláště samotná GM trubice je poměrně citlivá především na nárazy.

Safecast vs CzechRad.jpg


Hlavní rozdíl je v konstrukci a uspořádání vnitřní části přístroje. Safecast bGeigie Nano je tvořen z propojených a sletovaných komerčních modulů (Arduino Fio, GPS modul, OpenLog apod.) od různých zahraničních dodavatelů a základní desky od Safecastu. Některé z těchto modulů mohou být problematicky sehnatelné, což komplikuje opravy a servis přístroje.

Schema 01 Safecast.jpg


CzechRad omezil importní závislost jen na základní elektronické součástky. Desky s elektronikou se vyrábí v České Republice. Displej jsme zvolili klasický černobílý LCD, který je dobře čitelný i na přímém slunci, na rozdíl od OLED u přístroje Safecast. Data se zapisují na klasickou "velkou" SD kartu, takže např. na notebooku nepotřebujete ke stažení dat ani čtečku ani redukci. Do budoucna je v plánu software pro stahování dat přímo přes usb kabel. GPS modul je u-blox NEO-M8N / M9N s podporou příjmu signálu ze všech současných komerčních GNSS systémů (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou) - je znatelně citlivější a určení polohy by mělo být přesnější.

Schema 02 CzechRad.jpg


Detekční část tvoří v CzechRadu stejně jako v přístroji Safecast bGeigie Nano Geiger-Müllerův (GM) detektor (jak funguje tento typ detektoru se dozvíte zde) se zdrojem vysokého napětí a příslušnou elektronikou. Detektor je typu pancake, konkrétně jde o typ LND 7317 od americké firmy LND, Inc.


LND 7317 schema v2.png


Přístroj neobsahuje žádný vysílač elektromagnetického záření (bezdrátový modul, WiFi apod.), takže ho lze mít zapnutý i např. v letadle.

Obsluha přístroje je velmi jednoduchá a po cca desetiminutovém proškolení ji zvládne i naprostý laik.

Naměřená data se ručně stahují z SD karty v přístroji přes usb čtečku karet. Pro korektní vyhodnocení naměřených dat je potřeba znát navíc ještě výšku přístroje nad zemí a také orientaci detektoru - kterým směrem “kouká” kulatá mřížka detektoru. Pro tyto účely vyrobilo SÚRO formuláře jak v papírové podobě vhodné vytištění a ručnímu vyplnění přímo v terénu, tak i elektronický online formulář - oboje najdete zde - protokoly byly vytvořeny pro přístroje Safecast, nicméně u přístroje CzechRad potřebujeme znát tytéž informace.

Reference:

CzechRad detector - technical specifications https://github.com/juhele/CzechRad/tree/main/HARDWARE_details

technická dokumentace GM detektoru LND 7317 https://www.lndinc.com/products/geiger-mueller-tubes/7317/