Detektor záření SAFECAST a jeho využití pro veřejnost

From Czechrad
Jump to navigation Jump to search

Úvod

Safecast bGeigie Nano je cenově dostupný a jednoduše ovladatelný detektor záření gama na bázi GM (Geiger-Müllerova) detektoru určený k radiačnímu mapování v terénu. Obsahuje vestavěný GPS přijímač a spolu s daty automaticky ukládá polohu a čas na paměťovou kartu. K dispozici je i online mapa pro nahrání a interaktivní zobrazení dat uživatelů z celého světa v mapě.


UPOZORNĚNÍ: Přístroj Safecast bGeigie Nano není vhodný k měření radonu v domech. Pokud máte zájem o problematiku měření radonu (vč. možnosti bezplatného změření radonu), podrobnější informace najdete zde.

Detektor Safecast bGeigie Nano (informace zde, technická dokumentace zde) se prodává jako sada ke smontování. Byl vyvinut organizací SAFECAST (oficiální web zde, stránka na Wikipedii zde). Ta vznikla v Japonsku ve spolupráci s nadací USA po havárii v jaderné elektrárně Fukushima v březnu 2011 ve snaze zajistit monitorování úrovní radioaktivity i mimo možnosti oficiálních japonských zdrojů a zapojit do měření veřejnost. Měřící systém je dnes zprovozněn tak, že umožňuje předat data z libovolného místa do centrální celosvětové databáze a zobrazit je na mapě světa.

Anglické video prezentující Safecast můžete shlédnout zde na serveru Vimeo.com.

SÚRO první detektory pořídil na počátku roku 2015 a od února téhož roku přispívá získanými daty do centrální databáze Safecast:

Online mapa Safecast s daty pro ČR k 8.8.2017 (kliknutím sem přejdete na interaktivní verzi mapy s aktuálními daty)


Aktuálně má SÚRO k dispozici více jak 30 kusů detektorů bGeigie Nano a v rámci výzkumného projektu Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obci (RAMESIS) dochází k jejich zapůjčování například školám i dalším institucím.

Pokud Vás tento projekt zaujal, dozvíte se více v následujících článcích: