Detektory Safecast a CzechRad - nabíjení

From Czechrad
Jump to navigation Jump to search

Přístroje CzechRad i SAFECAST bGeigie Nano jsou vybaveny vestavěným Li-ion akumulátorem obdobného typu, jako se používají v dnešních chytrých telefonech a vydrží dle údajů výrobce napájet detektor až 40 hodin. Pokud přístroj máte zapnutý jen po dobu měření a pak ho vypínáte, můžete s ním takto vydržet i několik dní v závislosti na době měření.

Wiki-varovani.png POZOR: Provozní teploty pro Li-ion jsou doporučené v rozmezí –10°C až +40°C, takže není vhodné přístroj nechat delší dobu ležet venku v mrazu, či v létě na palubní desce auta, kde teploty mohou překročit i +50°C.

K nabíjení slouží konektor typu miniUSB dostupný po otevření pouzdra vpředu vpravo u bGeigie Nano - viz foto:

Nabíjecí konektor a kabel typu miniUSB u přístroje Safecast

CzechRad má tentýž konektor, jen na druhé straně. Oba přístroje splňují USB standard - lze je tedy nabíjet jakýmkoliv běžným USB kabelem a standardní USB nabíječkou, z USB powerbanky, notebooku / PC, USB hubu apod.

Plné nabití přístroje trvá několik hodin. Přístroj si limituje nabíjecí proud, takže použití "silnější" - např. 2A nabíječky místo dodávané 1A nabíječky nijak nepomůže.

Nabíjení je indikováno rozsvícením LED diody na přístroji, po dokončení nabíjení zhasne. U přístroje Safecast je indikační dioda nahoře, u CzechRadu je červená dioda umístěna u nabíjecího konektoru.

Nabíjení je indikováno rozsvícením LED diody u přístroje Safecast


Wiki-varovani.png POZOR: Podle výrobce přístroje MUSÍ být přístroj před zapojením nabíječky vždy vypnutý - nabíjení zapnutého přístroje může podle vyjádření Safecastu způsobit trvalé poškození přístroje.