Detektor záření SAFECAST a jeho využití pro veřejnost

Safecast bGeigie Nano je cenově dostupný a jednoduše ovladatelný detektor záření gama na bázi GM (Geiger-Müllerova) detektoru určený k radiačnímu mapování v terénu. Obsahuje vestavěný GPS přijímač a spolu s daty automaticky ukládá polohu a čas na paměťovou kartu. K dispozici je i online mapa pro nahrání a interaktivní zobrazení dat uživatelů z celého světa v mapě.
 

UPOZORNĚNÍ: Přístroj Safecast bGeigie Nano není vhodný k měření radonu v domech. Pokud máte zájem o bezplatné změření radonu, podrobnější informace najdete zde

Detektor Safecast bGeigie Nano (informace zde, technická dokumentace zde) se prodává jako sada ke smontování. Byl vyvinut organizací SAFECAST (oficiální web zde, stránka na Wikipedii zde). Ta vznikla v Japonsku ve spolupráci s nadací USA po havárii v jaderné elektrárně Fukushima v březnu 2011 ve snaze zajistit monitorování úrovní radioaktivity i mimo možnosti oficiálních japonských zdrojů a zapojit do měření veřejnost. Měřící systém je dnes zprovozněn tak, že umožňuje předat data z libovolného místa do centrální celosvětové databáze a zobrazit je na mapě světa.

 

SÚRO první detektory pořídil na počátku roku 2015 a od února téhož roku přispívá získanými daty do centrální databáze Safecast:

Image
Safecast webová mapa
Online mapa Safecast s daty pro ČR k 12.5.2016 (kliknutím na obrázek přejdete na web)

 

Aktuálně má SÚRO k dispozici více jak 30 kusů detektorů bGeigie Nano a v rámci výzkumného projektu Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obci (RAMESIS) dochází k jejich zapůjčování například školám i dalším institucím.

Image
RAMESIS - schéma sítě
Detektory bGeigie Nano budou tvořit tzv. mobilní část chystané detekční sítě, zatímco stacionární detektory jsou na míru vyvíjené v rámci projektu.

Přednáška, která zazněla na odborném seminářiOtázky dopadu jaderné havárie do zemědělství a připravenost ČR“ organizovaném Ministerstvem zemědělství společně se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a Státním ústavem radiační ochrany:

RAMESIS - Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obcí ING. JIŘÍ HŮLKA

 

Pokud Vás tento projekt zaujal, dozvíte se více v následujících článcích:

Jak funguje Geiger-Müllerův (GM) detektor?

Jaké hodnoty dávkového příkonu můžeme v ČR očekávat?

Detektor SAFECAST bGeigie Nano - technické parametry

Jak se mohu zapojit do projektu SAFECAST?

Detektor SAFECAST bGeigie Nano - doporučení jak měřit

 

další články se aktuálně zpracovávají:

Jak zpracovat data z detektoru?