Jak se mohu zapojit do projektu SAFECAST?

Do projektu “Safecast pro veřejnost” se můžete bezplatně zapojit i vy. Je potřeba kontaktovat pracovníky SÚRO na emailu ramesis@suro.cz a domluvit se na dostupnosti přístrojů. Více se dozvíte na informačním portálu projektu RAMESIS.

Přístroje půjčujeme na 3 měsíce, v případě oboustranně úspěšné spolupráce lze dobu zápůjčky po dohodě prodloužit. Zapůjčení přístroje je zadarmo, od uživatele přístroje na oplátku žádáme, aby posílal veškerá naměřená data a související doplňkové údaje výhradně nám pro možné využití při řešení výzkumných a dalších úkolů SÚRO, přičemž po formální kontrole budou data zveřejněna v interaktivní mapě na internetu (pozn. uživatel si může vyžádat nezveřejnění jím vybraných dat nebo jejich části).

Alternativní možností je pořízení vlastního přístroje uživatelem - aktuální informace o možnosti pořízení přístroje najdete vždy na webu Safecast. Upozorňujeme, že přístroj se prodává ve formě kitu, tj. dorazí vám krabice samostatných součástek a vše si musíte kompletně sestavit a zprovoznit sami - a nejde jen o to zapojit pár konektorů a nainstalovat software, chce to zkušenosti a bez pájky se neobejdete.

 

Image
bGeigie Nano - kit

bGeigie Nano - kit před sestavením (patří k tomu ještě několik sáčků velmi drobných součástek)

 

Pokud tedy patříte mezi nadšence v oblasti elektrotechniky se znalostmi pájení a osazování součástek a jste ochotni investovat do vlastního přístroje, pak můžete mít vlastní přístroj. I v tomto případě bychom ale ocenili, kdybyste nám poskytli vaše data.

SÚRO kromě zapůjčení přístrojů poskytuje technickou podporu týkající se jak problematiky vlastního měření, tak i zpracování dat. K dispozici jsou bezplatné nástroje pro převod dat pro jednoduché zobrazení například v tabulkovém procesoru (typu MS Excel / LibreOffice Calc), ale hlavně připravené projekty a návody pro mapové zobrazení pomocí bezplatně dostupného programu QGIS a jeho doplňků vyvíjených SÚRO:

 

Image
Safecast offline mapa v QGISu

Uživatel si snadno může vytvořit mapy i z vlastních dat, včetně např. loga školy apod. K dispozici jsou i bezplatné off-line mapové podklady pro Českou republiku, které fungují i bez připojení k internetu (používáme data OpenStreetMap).