Nacházíte se zde: Úvod / Publikace

Aktuality

25 let Státního ústavu radiační ochrany
U příležitosti 25 let existence našeho ústavu jsme vydali sborník věnovaný historii a významným údálostem z naší činnosti.
Mírně zvýšené koncentrace některých umělých radionuklidů v ovzduší v červnu na severu Evropy
Několik stanic monitorujících radionuklidy v ovzduší na severu Evropy (Finsko, Švédsko) detekovaly nepatrné koncentrace některých umělých radionuklidů, jež běžně detekovány nejsou (Ru-103, Cs-134, Co-60, Nb-95, Zr-95 a Ce-141) a mírně zvýšené koncentrace Cs-137.
K možnému šíření kontaminace v důsledku požárů u černobylské elektrárny
V 2. dubnovém týdnu proběhla médii zpráva o požárech v oblasti havarované černobylské jaderné elektrárny. Ani na jednom z 10 monitorovacích míst ČR jsme v krátkodobých měřeních dosud nezaznamenali žádnou významně zvýšenou úroveň radioaktivní kontaminace Cs-137 v ovzduší.
Kompletace pilotní monitorovací minisítě pro on-line monitorování gama aktivity povrchových vod
Dne 22.10.2019 proběhla komplikovaná instalace stanice pro on-line monitorování gama aktivity ve vodě do boční stěny přehradní nádrže Kořensko.
Prezentace projektu RAMESIS na Veletrhu nápadů učitelů fyziky 24 v Hradci Králové
Ve dnech 30. 8. - 1. 9. 2019 proběhla v prostorách Univerzity Hradec Králové konference “Veletrh nápadů učitelů fyziky” kde jsme prezentovali projekt RAMESIS.
Žádné stopy radionuklidů, o kterých se předpokládá, že mohly uniknout při výbuchu u Ňonoksy (oblast Severodvinsk, Rusko), nebyly v ovzduší České republiky detekovány
Monitorovací síť České republiky trvale monitoruje s vysokou citlivostí přítomnost radionuklidů v ovzduší ČR a je ve spojení s podobnými laboratořemi v Evropě.
SÚRO se s mezinárodním týmem vědců podílel na objasnění úniku Ruthenia
Ruthenium se od 29. září 2017 vyskytovalo v ovzduší ČR i v některých dalších státech Evropy. Jeden ze světově nejprestižnějších a komplexních víceoborových vědeckých časopisů, americký Proceedings of the National Academy of Sciences zveřejnil o celé události podrobnou studii.