Nacházíte se zde: Úvod / Publikace / Aktuality

Aktuality

SÚRO podporuje monitorování radiační situace na Ukrajině
Platforma Safecast zveřejnila informace o monitorování radiační situace na Ukrajině, na kterém se podílí i SÚRO - viz článek na webu safecast: Over 300,000 data points gathered by #bgeigies4ukraine !
Další kurz odborné přípravy
Kurz odborné přípravy pro činnosti zvláště důležité z hlediska radiační ochrany se bude konat od 11. do 13. října 2022
SÚRO na Veletrhu vědy
SÚRO představí nejen studentům ukázku své odborné činnosti na veletrhu vědy v areálu PVA EXPO Praha ve dnech 2. až 4. června 2022
V rámci současné invaze ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny je SÚRO zapojeno do mezinárodních týmů hodnotících aktuální situaci a vyhodnocujících rizika vzhledem k jaderné bezpečnosti v Evropě.
V rámci expertní skupiny WENRA (Western European Nuclear Regulators Association) k situaci na Ukrajině SÚRO představuje hlavního poskytovatele technických analýz v rámci hodnocení a predikce událostí na jaderných zařízeních na Ukrajině. To především díky týmu pracovníků a jejich výsledků z projektů v roce 2020 oceněných cenou ministra vnitra za bezpečnostní výzkum na českých jaderných elektrárnách, které jsou typově shodné s těmi na Ukrajině.
Informační portál pro radiační mimořádné události
SÚRO na svých stránkách zprovoznilo „Informační portál pro radiační mimořádné události“, kde zveřejňuje informace týkající se aktuální situace i různé články, odkazy na další informační zdroje a odpovědi na vaše otázky.
Prohlášení generálního ředitele MAAE k situaci na Ukrajině
Ukrajina dnes informovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že areál Záporožské jaderné elektrárny (JE) byl přes noc ostřelován a generální ředitel Rafael Mariano Grossi okamžitě hovořil s premiérem Denysem Shmyhalem a národním jaderným regulátorem a provozovatelem země o vážné situaci.
Výsledky předběžných (rychlých) analýz obsahu radionuklidů v ovzduší
SÚRO kromě přesných měření radionuklidů v ovzduší provádí i předběžná měření. Ta jsou z fyzikálních důvodů méně přesná, avšak přinášejí výsledky mnohem rychleji. Zde jsou za poslední týdny.