Nacházíte se zde: Úvod / Publikace / Aktuality

Aktuality

V rámci současné invaze ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny je SÚRO zapojeno do mezinárodních týmů hodnotících aktuální situaci a vyhodnocujících rizika vzhledem k jaderné bezpečnosti v Evropě.
V rámci expertní skupiny WENRA (Western European Nuclear Regulators Association) k situaci na Ukrajině SÚRO představuje hlavního poskytovatele technických analýz v rámci hodnocení a predikce událostí na jaderných zařízeních na Ukrajině. To především díky týmu pracovníků a jejich výsledků z projektů v roce 2020 oceněných cenou ministra vnitra za bezpečnostní výzkum na českých jaderných elektrárnách, které jsou typově shodné s těmi na Ukrajině.
Informační portál pro radiační mimořádné události
SÚRO na svých stránkách zprovoznilo „Informační portál pro radiační mimořádné události“, kde zveřejňuje informace týkající se aktuální situace i různé články, odkazy na další informační zdroje a odpovědi na vaše otázky.
Prohlášení generálního ředitele MAAE k situaci na Ukrajině
Ukrajina dnes informovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že areál Záporožské jaderné elektrárny (JE) byl přes noc ostřelován a generální ředitel Rafael Mariano Grossi okamžitě hovořil s premiérem Denysem Shmyhalem a národním jaderným regulátorem a provozovatelem země o vážné situaci.
Výsledky předběžných (rychlých) analýz obsahu radionuklidů v ovzduší
SÚRO kromě přesných měření radionuklidů v ovzduší provádí i předběžná měření. Ta jsou z fyzikálních důvodů méně přesná, avšak přinášejí výsledky mnohem rychleji. Zde jsou za poslední týdny.
V současné situaci jódové tablety nepotřebujete
V případě úniku radioaktivních látek v důsledku radiační havárie jsou nejvýznamnějšími radionuklidy podílejícími se na dávce inhalací radiojódy. V současné situaci žádné riziko ozáření radiojódem nehrozí,
Radiační situace v České republice je obvyklá
Radiační situace na území ČR nevykazuje žádné neobvyklé hodnoty.
Státní ústav radiační ochrany, v.v.i. obdržel cenu TA ČR
Zástupci Státního ústavu radiační ochrany, v.v.i., Centra výzkumu Řež s.r.o. a ÚJV Řež, a. s. obdrželi cenu TA ČR v kategorii GOVERNANCE za spolupráci na projektu Výpočtový model pro termomechanické chování palivového proutku se zahrnutím degradačních procesů pokrytí jaderného paliva.