Nacházíte se zde: Úvod / Publikace

Aktuality

Kompletace pilotní monitorovací minisítě pro on-line monitorování gama aktivity povrchových vod
Dne 22.10.2019 proběhla komplikovaná instalace stanice pro on-line monitorování gama aktivity ve vodě do boční stěny přehradní nádrže Kořensko.
Prezentace projektu RAMESIS na Veletrhu nápadů učitelů fyziky 24 v Hradci Králové
Ve dnech 30. 8. - 1. 9. 2019 proběhla v prostorách Univerzity Hradec Králové konference “Veletrh nápadů učitelů fyziky” kde jsme prezentovali projekt RAMESIS.
Žádné stopy radionuklidů, o kterých se předpokládá, že mohly uniknout při výbuchu u Ňonoksy (oblast Severodvinsk, Rusko), nebyly v ovzduší České republiky detekovány
Monitorovací síť České republiky trvale monitoruje s vysokou citlivostí přítomnost radionuklidů v ovzduší ČR a je ve spojení s podobnými laboratořemi v Evropě.
SÚRO se s mezinárodním týmem vědců podílel na objasnění úniku Ruthenia
Ruthenium se od 29. září 2017 vyskytovalo v ovzduší ČR i v některých dalších státech Evropy. Jeden ze světově nejprestižnějších a komplexních víceoborových vědeckých časopisů, americký Proceedings of the National Academy of Sciences zveřejnil o celé události podrobnou studii.
Jaderné Ženy podepisují na SÚRO, v. v. i. memorandum
Únik malého množství selenu 75 z belgického výzkumného centra SCK CEN – v ovzduší ČR nebyl detekován
Podle informací z belgického jaderného výzkumného centra SCK CEN došlo 15.05. 2019 přes komín ventilačního systému k uvolnění malého množství radioaktivního selenu 75 (Se-75) do ovzduší. K úniku došlo během výrobní manipulace s kapslí obsahující uvedený radionuklid, který se využívá v této podobě v defektoskopii.
Mezinárodní setkání setkání leteckých skupin
Ve dnech 21. - 22.5.2019 uspořádalo SÚRO v.v.i. a NUVIA a.s. setkání leteckých skupin: „International Meeting on Airborne Gamma-ray Spectrometric Software“ v Praze.