Nacházíte se zde: Úvod / Publikace / Aktuality / SÚRO testuje detektory komunitního projektu SAFECAST

SÚRO testuje detektory komunitního projektu SAFECAST

S ohledem na rostoucí popularitu projektů s dobrovolným zapojením veřejnosti (tzv. crowdsourcing) v různých oblastech (např. pomoc veřejnosti při vyhodnocování satelitních snímků po zemětřesení na Haiti pro potřeby koordinace humanitární pomoci atd.) se SÚRO rozhodl otestovat detektory navržené organizací SAFECAST. Ta vznikla v Japonsku těsně po havárii v jaderné elektrárně Fukushima v březnu 2011 ve snaze zajistit monitorování úrovní radioaktivity i mimo omezené možnosti oficiálních japonských zdrojů.

 

Organizace SAFECAST postupně vyvinula vlastní přístroje s GM trubicemi a GPS a začala provádět pojezdová měření osobními auty. Data byla shromažďována ve veřejně dostupné databázi a výsledně byla online dostupná na blogu organizace .

bGeigie Nano je jednoduchý přístroj s GM trubicí a GPS v odolném pouzdře a s jednoduchým ovládáním. Obsluha je jednoduchá, stačí pouze přístroj zapnout a vyčkat až se automaticky zahájí zápis dat do paměti. K měřeným hodnotám se automaticky přidávají GPS souřadnice. Po nahrání dat na web SAFECASTu dojde k jejich vyhodnocení a zobrazení v mapě.

SÚRO zakoupil několik kusů přístrojů bGeigie Nano a v současné době se věnuje jejich podrobnému testování, jak z hlediska měřicích vlastností při různých podmínkách, tak i z hlediska jejich praktickému nasazení v terénu. Některá naměřená data SÚRO jsou již dostupná i na mapě SAFECASTu.

Do budoucna máme v plánu zvýšit počet detektorů bGeigie Nano a také prozkoumat další možnosti tohoto projektu, včetně zapojení české veřejnosti.


 

detektor SAFECAST bGeigie Nano

detektor SAFECAST bGeigie Nano