Detektor záření SAFECAST a jeho využití pro veřejnost: Porovnání verzí

Z Ramesis
Přejít na: navigace, hledání
Řádek 26: Řádek 26:
 
[[Jak se mohu zapojit do projektu SAFECAST?]]
 
[[Jak se mohu zapojit do projektu SAFECAST?]]
  
Detektor SAFECAST bGeigie Nano - doporučení jak měřit
+
[[Detektor SAFECAST bGeigie Nano - doporučení jak měřit]]

Verze z 9. 8. 2017, 09:32

Úvod

Safecast bGeigie Nano je cenově dostupný a jednoduše ovladatelný detektor záření gama na bázi GM (Geiger-Müllerova) detektoru určený k radiačnímu mapování v terénu. Obsahuje vestavěný GPS přijímač a spolu s daty automaticky ukládá polohu a čas na paměťovou kartu. K dispozici je i online mapa pro nahrání a interaktivní zobrazení dat uživatelů z celého světa v mapě.


UPOZORNĚNÍ: Přístroj Safecast bGeigie Nano není vhodný k měření radonu v domech. Pokud máte zájem o bezplatné změření radonu, podrobnější informace najdete zde.

Detektor Safecast bGeigie Nano (informace zde, dokumentace zde) se prodává jako sada ke smontování. Byl vyvinut organizací SAFECAST (oficiální web zde, stránka na Wikipedii zde). Ta vznikla v Japonsku ve spolupráci s nadací USA po havárii v jaderné elektrárně Fukushima v březnu 2011 ve snaze zajistit monitorování úrovní radioaktivity i mimo možnosti oficiálních japonských zdrojů a zapojit do měření veřejnost. Měřící systém je dnes zprovozněn tak, že umožňuje předat data z libovolného místa do centrální celosvětové databáze a zobrazit je na mapě světa.

Anglické video prezentující Safecast můžete shlédnout zde na serveru Vimeo.com.

SÚRO první detektory pořídil na počátku roku 2015 a od února téhož roku přispívá získanými daty do centrální databáze Safecast:

Online mapa Safecast s daty pro ČR k 8.8.2017 (kliknutím sem přejdete na interaktivní verzi mapy s aktuálními daty)

Aktuálně má SÚRO k dispozici více jak 30 kusů detektorů bGeigie Nano a v rámci výzkumného projektu Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obci (RAMESIS) dochází k jejich zapůjčování například školám i dalším institucím.

Pokud Vás tento projekt zaujal, dozvíte se více v následujících článcích:

Jak funguje Geiger-Müllerův (GM) detektor?

Jaké hodnoty dávkového příkonu můžeme v ČR očekávat?

Detektor SAFECAST bGeigie Nano - technické parametry

Jak se mohu zapojit do projektu SAFECAST?

Detektor SAFECAST bGeigie Nano - doporučení jak měřit