Instalace vývojové verze QGIS pluginu z GitLabu

Z Ramesis
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V souladu s ukončením oficiální podpory QGISu 2.x jsme i my zahájili postupný přechod všech našich nástrojů na verzi 3.x. To spolu bohužel nese nutnost kompletního přeprogramování příslušných pluginů a zatím stále ještě není v repozitáři QGISu Safecast plugin pro QGIS 3.x.

Z důvodu rozšíření podpory formátů na další - tedy nejen na Safecast data - byl plugin přejmenován na "Radiation Toolbox". Na GitLabu je k dispozici vývojová verze, která sice není oficiálně uvolněna pro běžné použití, nicméně neobsahuje žádné chyby v zobrazení nebo editaci dat a mnozí z nás ji běžně používají. Pokud ji chcete vyzkoušet, zde je návod.


1) nainstalujte si QGIS3

- my obvykle používáme "Latest release" což je aktuálně verze QGIS 3.22.1 'Białowieża' - odkaz na stažení instalátoru pro 64bit Windows je zde:

https://qgis.org/downloads/QGIS-OSGeo4W-3.22.1-1.msi

- pokud byste z nějakého důvodu raději chtěli verzi s prodlouženou podporou (LTR - Long term release) tak tou je QGIS 3.16 'Hannover'- odkaz na stažení instalátoru pro 64bit Windows je zde:

https://qgis.org/downloads/QGIS-OSGeo4W-3.16.14-1.msi

návody na instalace verzí pro 32bit Windows, nebo systémy GNU/Linux a Mac OS najdete na stránce zde https://qgis.org/en/site/forusers/download.html

2) stáhněte si z GitLabu aktuální verzi pluginu ve formátu ZIP

v internetovém prohlížeči si otevřte stránku: https://gitlab.com/opengeolabs/qgis-radiation-toolbox-plugin

kde najdete tlačítko ke stažení obsahu (je to tlačítko vlevo od "Clone"):

Tlačítko ke stažení pluginu

kde po rozkliknutí najdete volbu "ZIP":

Tlačítko ke stažení pluginu

a následně se Vám daný ZIP soubor stáhne někam na disk do PC.

3) spusťte QGIS 3.x a nainstalujte plugin ze staženého ZIP souboru

V hlavním menu QGISu přejděte na Zásuvné Moduly / Správa a instalace Zásuvných modulů:

QGIS3 - Správa a instalace Zásuvných modulů

přejděte na sekci Instalovat ze ZIPu

QGIS3 - sekce Instalovat ze ZIPu

a klepnutím na tlačítko "..." aktivujte procházení složek a vyberte stažený ZIP z GitLabu:

Procházení souborů

a proveďte instalaci klepnutím na tlačítko Instalovat zásuvný modul

QGIS3 - tlačítko instalace ze ZIPu

QGIS zobrazí varování, že si máte dávat pozor, z jakých zdrojů máte ZIP soubor, ze kterého plugin instalujete a že může být potenciálně nebezpečný. V tomto případě můžeme s klidnem odklepnout, že má instalace pokračovat:

Pozor, neinstalujte pluginy z potenciálně nedůvěryhodných zdrojů, riskujete ztrátu nebo únik dat.

QGIS Vám úspěšnou instalaci zásuvného modulu sdělí zprávou v horní části dialogového okna (zpráva po chvíli sama zmizí):

QGIS3 - tlačítko instalace ze ZIPu

a v hlavním nástrojovém panelu QGISu se Vám objeví ikona Radiation Toolbox pluginu

Ikona Safecast pluginu v hlavním panelu nástrojů QGISu.

a klepnutím na ikonu se Vám zobrazí panel pluginu, který se v základu neliší od verze pro QGIS2:

Panel Radiation Toolbox pluginu.

Wiki-varovani.png POZOR: Protože jde o vývojovou verzi, není ještě 100% funkční a na operačním systému Windows byly například problémy s oknem grafu. Na zpracování dat lze ale bez problému používat. Pokud Vám připadá vykreslování barevných bodů odlišné, je to proto, že nyní se dávkový příkon jednotlivých bodů počítá z 5-sekundových hodnot impulzů a nikoliv z klouzavým průměrem získaného parametru CPM.

4) instalace OpenLayers a QuickMapServices pluginů v QGIS3

OpenLayers plugin umožňuje na pár kliknutí přidat do okna QGISu podkladovou mapu z internetu - např. OpenStreetMap, Google Streets, Google Satellite, Bing apod. Plugin je k dispozici z oficiálního repozitáře QGISu, takže je instalace velmi snadná.

1) v hlavním menu QGISu zvolte Zásuvné moduly / Správa a instalace Zásuvných modulů:

QGIS3 - Správa a instalace Zásuvných modulů

2) ve správě zásuvných modulů přejděte nejdříve na kartu Nastavení a zaškrtněte také políčko u "Zobrazit také experimentální zásuvné moduly":

QGIS3 - vyhledání pluginu

3) poté přejděte na kartu "Vše" a do vyhledávacího okénka nahoře napište "openlayers":

QGIS3 - vyhledání pluginu

Program vám najde všechny zásuvné moduly obsahující slovo "openlayers" - ať už přímo v názvu, nebo v popisu modulu. Nás zajímá ten třetí shora - "Openlayers Plugin". Vybereme ho myší a klikneme na tlačítko Instalovat zásuvný modul vlevo dole.

QGIS3 - instalace OpenLayers pluginu

Po úspěšné instalaci pluginu se nám ikona pluginu ve správě zásuvných modulů změní z výchozí zelené a místo tlačítka Instalovat zásuvný modul vlevo dole se objeví dvě tlačítka Odinstalovat zásuvný modul a Přeinstalovat zásuvný modul. Vše je tedy v pořádku, zavřeme správu zásuvných modulů.

4) v hlavním menu QGISu se nám objeví položka "Web" kde najdeme OpenLayers plugin:

QGIS3 - nabídka OpenLayers pluginu

Z nabídky si snadno vybereme mapovou vrstvu dle potřeby a ta se přidá do mapového okna QGISu. Nedoporučujeme pokoušet se mít v okně načtených více vrstev z OpenLayers pluginu - kromě výrazného zpomalení programu to občas může způsobovat problémy při načítání a posouvání mapy.

Pokud Vám mapové podklady poskytované přes OpenLayers plugin nestačí, doporučujeme přečíst si článek Rozšíření nabídky podkladových online map QGISu, kde se dozvíte další informace.