Detektor SAFECAST bGeigie Nano - technické parametry

From Czechrad
Jump to navigation Jump to search

Úvod

Safecast bGeigie Nano byl prodávám (prodej byl bohužel ukončen) ve formě kitu - tj. jako stavebnice. K sestavení jsou potřeba znalosti z oboru elektrotechniky a to včetně osazování součástek a pájení.

Vnitřní blok elektroniky je tvořen řídicím 8-bitovým mikropočítačem Arduino Fio, osazeným grafickým OLED displejem, GPS modulem a slotem na paměťovou kartu typu microSD.

Vestavěný Li-ion akumulátor obdobného typu, jako se používají v dnešních chytrých telefonech, vydrží dle údajů výrobce napájet detektor až 40 hodin.

Detekční část tvoří Geiger-Müllerův (GM) detektor (jak funguje tento typ detektoru se dozvíte zde) se zdrojem vysokého napětí a příslušnou elektronikou. Detektor je typu pancake, konkrétně jde o typ LND 7317 od americké firmy LND, Inc.

O zpracování a ukládání dat, včetně GPS souřadnic, data a času se stará výše zmíněný mikropočítač.


BGeigie tech1.jpg


Vše je umístěno v odolném polykarbonátovém pouzdru Pelican 1010, které přístroji zajišťuje jak ochranu před povětrnostními vlivy (déšť, prach), tak i ochranu mechanickou. Proto je důležité měřit vždy s uzavřeným pouzdrem a stahování dat z přístroje neprovádět venku. Tím se vyloučí jak riziko poškození elektroniky, tak i ztráty malé microSD karty.


BGeigie tech2.jpg


Přístroj standardně neobsahuje žádný vysílač elektromagnetického záření (bezdrátový modul, WiFi apod.), takže ho lze mít zapnutý i např. v letadle.

Obsluha přístroje je velmi jednoduchá a po cca desetiminutovém proškolení ji zvládne i naprostý laik.

Naměřená data se ručně stahují z microSD karty v přístroji přes usb čtečku karet. Pro korektní vyhodnocení naměřených dat je potřeba znát navíc ještě výšku přístroje nad zemí a také orientaci detektoru - kterým směrem “kouká” kulatá mřížka detektoru. Pro tyto účely vyrobilo SÚRO formuláře jak v papírové podobě vhodné vytištění a ručnímu vyplnění přímo v terénu, tak i elektronický online formulář - oboje najdete zde.

Technické parametry udávané organizací SAFECAST

Měřicí rozsah: 0 až 1000 μSv/h; 0 až 350 000 CPM

Nepřesnost měření: +/- 10% typicky, +/- 15% maximum

Detekční jednotka: pancake GM detektor LND 7317

Citlivost na záření gama: 334 CPM na uSv/h pro Cs-137

Reference:

Safecast / bGeigieNanoKit - Specifications https://github.com/Safecast/bGeigieNanoKit/wiki/Specifications

technická dokumentace GM detektoru LND 7317 https://www.lndinc.com/products/geiger-mueller-tubes/7317/

About Calibration and the bGeigie Nano https://safecast.org/faq/about-calibration-and-the-bgeigie-nano/