Safecast - software pro zobrazení v mapě

Z Ramesis
Verze z 7. 9. 2020, 14:31, kterou vytvořil Jan.helebrant (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Zde se dozvíte, jak nainstalovat potřebný software. Pokud už vše máte nainstalované, návod na práci s daty najdete zde.


Mapový software QGIS

Základem mapového zobrazení dat z přístrojů SAFECAST je open-source mapový software QGIS.

Ukázka dat z přístroje SAFECAST na offline mapě ČR

Program QGIS si stáhnete z níže uvedených odkazů, k dispozici jsou verze pro operační systém Windows, různé distribuce linuxu a i pro Mac OS. My máme vše otestované na 64bitovém Windows 7 a na Kubuntu linuxu od verze 14.04 výše. Máme odzkoušenu jak starší verzi 2.14 tak i aktuální verzi s prodlouženou podporou 2.18 'Las Palmas', na kterou jsme přešli. V nejnovější verzi 3.0 nefunguje kvůli významným změnám v programu velké množství pluginů a proto ji zatím nedoporučujeme.

Construction-cone-300px.pngProbíhá aktualizace stránky

V současné době byl již úspěšně odzkoušen QGIS verze 3 a nová generace SAFECAST pluginu. Takže doporučujeme provést instalaci QGIS3 a aktuální vývojové verze pluginu dle návodu zde - Instalace vývojové verze QGIS pluginu z GitHubu

Samotná práce s pluginem ani QGISem by se neměla příliš razantně lišit a větší část návodů zde na wiki by měla být s jistými změnami použitelná i pro QGIS3. Obsah wiki bude s ohledem na časovou náročnost aktualizován postupně.

Aktualizace z 24. března 2019:

S ohledem na postupné nahrazování QGISu verze 2 verzí 3 byl z hlavní strany QGIS.org odstraněn odkaz na stažení verze 2. Instalační soubory jsou nicméně stále k dispozici a QGIS 2 normálně funguje. K jeho stažení použijte tyto odkazy:


QGIS verze 2.18.28-3 pro 64bit Windows

QGIS-OSGeo4W-2.18.28-3-Setup-x86_64.exe, 14-Feb-2019 15:04, 351 MB


QGIS verze 2.18.28-3 pro 32bit Windows

QGIS-OSGeo4W-2.18.28-3-Setup-x86.exe, 14-Feb-2019 14:35, 319 MB


Pokud používáte linux, tak pro distribuce na bázi Ubuntu/Debian si nastavte repozitář:

http://qgis.org/debian-ltr-2.18/

Např. pro moje Kubuntu 18.04.2 LTS (Bionic Beaver) vypadá řádek v /etc/apt/sources.list takto:

deb http://qgis.org/debian-ltr-2.18/ bionic main


Program nainstalujte standardním způsobem, jako jste zvyklí. QGIS je uvolněn pod licencí GNU General Public License (GNU GPL), tj. není problém ani ve firmě pro komerční použití.

Pro základní práci se SAFECAST daty se stačí držet našich návodů, tím nicméně využíváme jen zlomek funkcí programu. Pokud vás to zajímá více, doporučujeme se podívat na tento velmi pěkný úvod do práce s QGISem (v češtině).

QGIS - zásuvný modul Openlayers Plugin

OpenLayers plugin umožňuje na pár kliknutí přidat do okna QGISu podkladovou mapu z internetu - např. OpenStreetMap, Google Streets, Google Satellite, Bing apod. Plugin je k dispozici z oficiálního repozitáře QGISu, takže je instalace velmi snadná.

1) v hlavním menu QGISu zvolte Zásuvné moduly / Spravovat a instalovat zásuvné moduly:

QGIS - menu pro instalaci zásuvných modulů

2) ve správě zásuvných modulů napište do okna hledání nahoře "openlayers":

QGIS - vyhledání pluginu

Program vám najde všechny zásuvné moduly obsahující slovo "openlayers" - ať už přímo v názvu, nebo v popisu modulu. Nás zajímá ten třetí shora - "Openlayers Plugin". Vybereme ho myší a klikneme na tlačítko Instalovat zásuvný modul vlevo dole.

QGIS - instalace OpenLayers pluginu

Po úspěšné instalaci pluginu se nám ikona pluginu ve správě zásuvných modulů změní z výchozí zelené a místo tlačítka Instalovat zásuvný modul vlevo dole se objeví dvě tlačítka Odinstalovat zásuvný modul a Přeinstalovat zásuvný modul. Vše je tedy v pořádku, zavřeme správu zásuvných modulů.

3) v hlavním menu QGISu se nám objeví položka "Web" kde najdeme OpenLayers plugin:

QGIS - nabídka OpenLayers pluginu

Z nabídky si snadno vybereme mapovou vrstvu dle potřeby a ta se přidá do mapového okna QGISu. Nedoporučujeme pokoušet se mít v okně načtených více vrstev z OpenLayers pluginu - kromě výrazného zpomalení programu to občas může způsobovat problémy při načítání a posouvání mapy.

QGIS - zásuvný modul Safecast

Tento doplněk vyvinula na míru dle požadavků SÚRO česká firma OpenGeoLabs s.r.o.. Účelem doplňku je umožnit uživateli načíst do QGISu přímo data z přístroje - tj. formát LOG, který dříve bylo nutné nejdřív převést.

Uživatelské rozhraní Safecast QGIS pluginu

Data z LOG souboru se rovnou a bez nutnosti dalších nastavení načtou do mapového okna QGISu již s přednastavenou barevnou škálou. Uživatel má k dispozici nástroje, jak z dat snadno odstranit úseky, které si nepřeje poskytnout ke zveřejnění ať už z důvodů ochrany soukromí (například těsné okolí bydliště, odkud s přístrojem vyjel/vyšel) nebo jen proto, že například zapomněl přístroj večer vypnout a celou noc běžel záznam dat.

Instalace Safecast QGIS pluginu

Od 1.9. 2017 je plugin dostupný z oficiálního QGIS repozitáře, takže ho nainstalujeme stejně snadno jako výše zmíněný OpenLayers Plugin

1) v hlavním menu QGISu zvolte Zásuvné moduly / Spravovat a instalovat zásuvné moduly:

QGIS - menu pro instalaci zásuvných modulů


2) nainstalujeme Safecast plugin stejným způsobem, jako prve OpenLayers plugin

- ve správě zásuvných modulů napište do okna hledání nahoře "safecast"

- program vám najde jeden jediný zásuvný modul toho jména a ten nainstalujeme - vybereme ho myší a klikneme na tlačítko Instalovat zásuvný modul vlevo dole

QGIS - instalace Safecast pluginu


3) po úspěšné instalaci se nám ikona Safecast pluginu objeví v QGISu

V hlavním panelu nástrojů QGISu uvidíme černo-oranžovou ikonu se symbolem radiace:

QGIS - ikona Safecast pluginu

a po kliknutí na ikonu se nám zobrazí panel Safecast pluginu.

QGIS - panel nástrojů Safecast pluginu

Tím máme nainstalované vše potřebné a můžeme přejít k práci s naměřenými daty. Podrobný návod najdete zde: Safecast - zpracování dat v programu QGIS