Jak se mohu zapojit do projektu?

Z Czechrad
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bezplatné zapůjčení detektoru Safecast / CzechRad od SÚRO

Do projektu “Safecast pro veřejnost” se můžete bezplatně zapojit i vy. Je potřeba kontaktovat nás na emailu ramesis(zavináč)suro(tečka)cz a domluvit se na dostupnosti přístrojů Safecast a nově i CzechRad. Tyto přístroje se nehodí k měření radonu. Pokud potřebujete měření radonu, informujte se o možnostech měření na webu Radonového programu ČR

detektory Safecast bGeigie Nano (vlevo) a CzechRad (vpravo)


Přístroje půjčujeme na 3 měsíce, v případě oboustranně úspěšné spolupráce lze dobu zápůjčky po dohodě prodloužit. Zapůjčení přístroje je zadarmo, od uživatele přístroje na oplátku žádáme, aby posílal veškerá naměřená data a související doplňkové údaje výhradně nám pro možné využití při řešení výzkumných a dalších úkolů SÚRO, přičemž po formální kontrole budou data zveřejněna v interaktivní mapě na internetu (pozn. uživatel si může vyžádat nezveřejnění jím vybraných dat nebo jejich části).

Pořízení vlastního detektoru

Alternativní možností je pořízení vlastního přístroje uživatelem - aktuální informace o možnosti pořízení přístroje najdete vždy na webu Safecast. Upozorňujeme, že přístroj se prodává ve formě kitu, tj. dorazí vám krabice samostatných součástek a vše si musíte kompletně sestavit a zprovoznit sami - a nejde jen o to zapojit pár konektorů a nainstalovat software, chce to zkušenosti a bez pájky se neobejdete. Poměrně nedávno přidal prodejce do nabídky i plně sestavené přístroje Safecast, ale za více než dvojnásobnou cenu proti kitu - více informací najdete na anglickém webu prodejce.

Safecast bGeigie Nano (výroba ukončena)

Výrobu a prodej přístroje bGeigie Nano dlouhou dobu zajišťoval Kithub, ale v listopadu 2020 v emailovém newsletteru oznámil ukončení výroby i distribuce. Přístroj byl primárně prodáván ve formě stavebnice / kitu:

bGeigie Nano - kit před sestavením (patří k tomu ještě několik sáčků velmi drobných součástek)


Sestavení přístroje byla tedy spíš záležitost pro nadšence v oblasti elektrotechniky se znalostmi pájení a osazování součástek. Aktuálně kity bGeigie Nano nikdo nevyrábí, občas lze takový přístroj pořídit z druhé ruky na portálech typu Ebay / Amazon.

Safecast bGeigie Zen

V dubnu 2021 oznámil Safecast vývoj nového přístroje nazvaného bGeigie Zen.

BGeigie Zen je založen na původním přístroji bGeigie ale využívá novou senzorovou desku nazvanou SafePulse a modulární IoT platformu M5Stack. Prezentovaný prototyp využíval plastové pouzdro Pelican 1015, je tedy větší než bGeigie Nano.

Podrobnosti o přístroji Safecast bGeigie Zen najdete na této stránce (anglicky), kde Safecast aktuálně uvádí už také možnost předobjednávky přístroje. Díky tomu, že bGeigie Zen používá stejný pancake detektor jako bGeigie Nano, by měla být naměřená data porovnatelná s těmi z bGeigie Nano - tj. bezproblémová integrace dat v mapě Safecast.

Softwarové nástrojem technická podpora

SÚRO kromě zapůjčení přístrojů poskytuje technickou podporu týkající se jak problematiky vlastního měření, tak i zpracování dat. K dispozici jsou bezplatné nástroje pro převod dat pro jednoduché zobrazení například v tabulkovém procesoru (typu MS Excel / LibreOffice Calc), ale hlavně připravené projekty a návody pro mapové zobrazení pomocí bezplatně dostupného programu QGIS a jeho doplňků vyvíjených SÚRO:

Safecast data v programu QGIS s offline mapou a výsledná mapa k tisku


Uživatel si snadno může vytvořit mapy i z vlastních dat, včetně např. loga školy apod. K dispozici jsou i bezplatné off-line mapové podklady pro Českou republiku, které fungují i bez připojení k internetu (používáme data OpenStreetMap).

Více se o těchto možnostech dozvíte v připravovaném článku “Jak zpracovat data z detektoru SAFECAST?”.