Rozšíření nabídky podkladových online map QGISu

Z Czechrad
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Satelitní/letecké mapy od Google už nejsou co bývaly - jaké jsou možné alternativy?

Mnozí uživatelé si již všimli změn a hlavně omezení kvality podkladů u vrstev Google Satellite a Google Hybrid dostupných v rámci OpenLayers Pluginu. Jde pochopitelně o změny ze strany Google, takže s tím nic moc dělat nelze.

Jako ukázku "starých dobrých časů" použijeme starší snímek obrazovky

Safecast data od studentů Gymnázia Přírodní škola, o.p.s. načtená v QGISu s podkladem Google

Dnes to bohužel vypadá takto:

Stejná data, stejný podklad od Google, rok 2019

Bing Aerial - alternativa přímo v rámci OpenLayers pluginu

U většiny uživatelů jde především o satelitní/letecké podklady, tj. vrstvy Google Satellite a Google Hybrid. Částečnou náhradu poskytnou uživateli vrstvy Bing Maps - konkrétně Bing Aerial a Bing Aerial with labels. Kvalita, podrobnost a aktuálnost bohužel není tak dobrá, jako jsme byli zvyklí u Google.

Stejná data, stejný podklad od Google, rok 2019

Satelitní data Sentinel-2 cloudless od EOX IT Services GmbH

Nejde sice o přímou alternativu podrobných vrstev Google, ale i tak může posloužit pro mnohé úlohy. Jde o bezplatně dostupná satelitní data z družic ESA Sentinel zpracovaných do tzv. bezešvé mapové vrstvy firmou EOX IT Services GmbH a poskytovaných na adrese https://s2maps.eu jednak jako online mapu přímo v internetovém prohlížeči, ale i jako vrstvu, kterou si můžeme načíst do QGISu.

Jak je vidět na následujícím obrázku s výřezem části Prahy, hodí se tato data kvůli malé podrobnosti spíše na mapy větších rozsahů, na úrovni krajů ap.

Praha, Sentinel-2 cloudless - https://s2maps.eu by EOX IT Services GmbH (Contains modified Copernicus Sentinel data 2017 & 2018)

Tato data (Sentinel-2 cloudless 2018) zpracovaná firmou EOX IT Services GmbH jsou poskytována s licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License - český text najdete zde. Je požadována následující citace: "Sentinel-2 cloudless - https://s2maps.eu by EOX IT Services GmbH (Contains modified Copernicus Sentinel data 2017 & 2018)"

Data lze do QGISu načíst tak, že si Sentinel-2 cloudless přidáme jako novou WMS vrstvu. V QGISu vyvoláme ikonu pro přidání nové WMS/WMTS vrstvy, v následujícím okně (na obrázku uprostřed) klikneme na tlačítko "Nové":

Přidání a nastavení nové WMS vrstvy v QGISu 2.18

a v dialogu (na obrázku vpravo) si nastavíme následující:

Název (můžete si dát podle sebe):

Sentinel-2 cloudless 2018 by EOX

URL (musíte vložit přesně takto):

https://tiles.maps.eox.at/wms?service=wms&request=getcapabilities

a nakonec potvrdíme stiskem tlačítka OK. Nyní již tedy máme vrstvu Sentinel-2 cloudless k dispozici v rozbalovacím seznamu, takže ji stačí vybrat a kliknout na tlačítko "Připojit":

Přidání WMS vrstvy Sentinel-2 cloudless do mapy v QGISu 2.18

Napoprvé to může trvat déle, než se všechno načte, ale nakonec dostaneme seznam dostupných vrstev od daného poskytovatele, které si můžeme přidat do mapy. Zde si vybereme vrstvu "s2cloudless-2018_3857", což je nejnovější verze satelitního bezešvého podkladu v souřadnicovém systému "WGS84 / Pseudo Mercator (EPSG:3857)" a klikneme na tlačítko "Přidat".

QGIS v dalším dialogu reaguje dotazem, v jakém souřadnicovém systému je přidávaná vrstva - zvolte "WGS84 / Pseudo Mercator (EPSG:3857)":

Určení souřadnicového systému WMS vrstvy v QGISu 2.18

Wiki-tip.png INFO: Pokud se Vám v nabídce v seznamu přímo nezobrazí systém "WGS84 / Pseudo Mercator (EPSG:3857)", napište nahoru do okénka Filtr číslo 3857 a následně Vám to systém vyfiltruje, takže ho nemusíte složitě hledat a stačí ho vybrat.

Jak bylo zmíněno výše, satelitní podklady Sentinel-2 cloudless nemají takovou podrobnost jako např. Google Satellite

oblast Terezína a okolí, Sentinel-2 cloudless - https://s2maps.eu by EOX IT Services GmbH (Contains modified Copernicus Sentinel data 2017 & 2018)

QuickMapServices plugin - další podkladové mapy

Připravuje se...


Construction-cone-300px.png Stránky jsou ve výstavbě